Haberler

Hürriyet Gezi Yazısı
 • Geçmiş ve Geleceğin ortasında GÖKÇEADA…


  Gökçeada’nın eşsiz güzelliklerini mutlaka yaşamalısınız.. Gökçeada volkanik özellikler taşıyan coğrafyasıyla birçok doğal zenginlik barındırıyor. Ayrıca 400 yıl boyunca üzerinde yaşayan medeniyetlerin bıraktığı tarihi kalıntılarla tam bir kültür hazinesi. Tüm bunların yanın da uzayıp giden kumsallarıyla da bir deniz ve güneş cenneti. Kefalos, Marmaros, Kale Köy, Yıldız Koyu, Yuvalı, Uğurlu, Gizli Koy, Kuzu Limanı, Güzelce Köy ve doğal plajların birinde kendinizi masmavi suların serinliğine bırakıp tatilin tadını sürdürebilirsiniz.

  Adanın hala doğal güzelliğini koruyan Kale Köy, Zeytinli Köy, Dere Köy Rumların yaşadığı orijinal Rum Köyleridir. Kale Köy tepesindeki kale kalıntılarından limanı seyredebilir, Zeytinli Rum Köyünde Madam’ın dibek kahvesini yudumlayabilir ve Hristo Kaplan’ın lezzetine doyum olmayan sakızlı muhallebisini mutlaka tadın.

  Marmaros’da ki gizli koyda denize dökülen tatlı su pınarından kana kana su içebilir, trekking yapabilir veya Kefalos’da ki kaya mezarlığını ziyaret edebilirsiniz. Aydıncık’da şifa dolu çamurların içine dalıp arındırıcı bir çamur banyosu ile rahatlayabilir ya da plajda su sporlarıyla eğlenebilirsiniz. Dereköy’de ki tarihi çamaşırhaneyi gördükten ve Türkiye’nin ilk su altı parkını ziyaret ettikten sonra, Pınarbaşı’ndaki Uluçınar’ın gölgesinde biraz dinlenebilirsiniz.
  Gökçeada’nın doğal yapısı nedeni ile birçok sporatif aktiviteye ev sahipliği yapabilecek konumdadır. Rüzgâr sörfü, yamaç paraşütü, avcılık, su altı dalışı, tracking gibi spor faaliyetleri bunların başında gelmektedir. Bu spor dalları amatör olarak yapılabilinir.

  Ege mutfağının dayanılmaz cazibesini Zeytindali Hotel Restaurant’da tadabilirsiniz. Ayfer Usta’nın geçmişten bugüne dek yaşatılan birbirinden lezzetli Rum ve Türk mezeleri, Taki Amca’nın halis zeytinyağı ile hazırlanmış ada ve ege kültürünü yansıtan yemeklerle birlikte sunulur. Ayrıca ada, denizinin özelliği sayesinde yılın her mevsimi taze balık çeşitlerinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Yemeğin yanında adaya özgü üzüm çeşitlerinden yapılan köy şarabını tadabilirsiniz.

  Zeytinli Rum Köyü’nde tek otel olan  Zeytindali Hotel, aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş iki taş Rum evinden oluşuyor. İçeriye adımınızı attığınızda otantik yaklaşımla modern dekorasyon ve detaylara verilen önem ilginizi çekecek. Bütün odalar mitolojiden alınmış bir isme sahip ve her ismin bir öyküsü var.  Odalar eski Rum evlerinin hayat dolu atmosferini yansıtıyor.

  Zeytinli Köy’de taş zeminli sokakları boylu boyunca süsleyerek evler için törensel bir geçiş hazırlayan zakkumlar, otelin önündeki Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında hala Rumların kapı önünde oturarak sohbetleri köye ayrı bir renk katmaktadır. Zeytinli Köyü’nün yaşlı adamları her sabah ve akşam eşşek sırtında otel müşterilerine gülümseyerek selam vermeden geçmezler.   Zeytinli Köyü’nde iki manastır ve iki kilise bulunmaktadır. Ağustos ayındaki Rum Festivalleri çok eğlenceli geçmektedir.